О нама

КРАЋА РЕТРОСПЕКТИВА РАДА И РАЗВОЈА ШКОЛЕ

Не зна се тачно када је Иланџа добила своју малу православну школу, али је познато да ју је 1777. имала. Помиње са та школа и 1783. године а и касније, али без сопствене зграде, па је вероватно, да је с почетком радила у некој црквеној просторији. Није школске зграде било ни 1788/89. године, али се претпоставља да је изграђена у последњој деценији XIX века, јер је сачуван документ из 1813. да су школској згради већ биле потребне поправке. Школа је 1802/03. имала 39, а 1813. године 40 ђака.
Прва наменска зграда за образовно-васпитни процес изграђена је 1854. године. Зграда је била од опеке великог формата са зидовима од две циглеи и веома квалитетном дрвеном грађом којом су урађени таван и кровови.У њој су више од 100 година била и два учитељска стана а остали простор је био ученичко-читалачки. Због скученог простора 1963/64. године су исељени станови чиме се добило 4 учионице које су просторно и функционално одговарале тадашњим потребама.
Школа је имала узидан казан који је служио за ђачку кухињу и обезбеђење куване ужине за ђаке.
Тридесет година од изградње прве зграде изграђена је и друга, која је била већа и која је имала 6 учионица, зборницу, канцеларију, ходник и ајнфор.
Од 1878. Године школа има два здања за основну и продужену школу.
1890. године у селу су основани забавиште и јаслице.
Највише ученика школа је имала око 1900. године око 350 а то је и период када је место имало највише становника, око 3200. После 1970. године број становника нагло опада а самим тим и број ученика.
Октобра 1978. године почела је изградња нове школске зграде, на жалост без фискултурне сале. У јесен, 5. октобра 1980. године је на употребу предата нова, најлепша и најмодернија школска зграда тог доба у општини.
Нова школа је саграђена од тврдог материјала а настава у њој се одвија од школске 1980/81. године.
   Основна школа ''Милош Црњански'' Иланџа, припада територијално општини Алибунар,  Јужнобанатском округу, а организована је као самостална установа , са подручном  јединицом. Адреса школе је:
улица: Милоша Црњанског, број 88
телефон/факс : 013/659 168
интернет адреса је: [email protected]

У школи се настава одвија од 1. до 8.разреда у Иланџи а у  Н.Козјаку настава се одвија  од  1. до 4. као  комбинована настава (1 и 3 и 2 и 4.разред). Настава у обе школе се одвија у једној смени.
  Наставни план и програм остварује се на српском наставном језику. Основно образовање стиче се у школи у оквиру осмогодишњег школовања. На крају школске 2013/2014.године организоваће се завршни испит за ученике 8 разреда.
  Настава ће се одвијати у два школска објекта и то у згради основне школе у Иланџи  и згради основне школе  у Новом Козјаку. Изван школских зграда , за поједине активности , користиће се постојећи   спортски терени у месту.
 Поред школске зграде у Иланџи налази се терен за мале спортове, који се користи за редовну наставу, спортске активности и спортске секције школе. Школа у Новом Козјаку у свом саставу има фискултурну салу а школа у Иланџи користи за ту намену адаптирану салу која припада цркви. Школска  зграда у Новом Козјаку је нова зграда школе у којој се настава одвија од школске 2012/13 године и она је добро опремљена за извођење наставе.
Школска библиотека , која располаже са 5300 наслова, смештена је у посебној просторији и ради према посебном распореду.